Ślub humanistyczny – wady i zalety
Ślub humanistyczny jest coraz częściej wybieraną formą zawarcia małżeństwa. Zastępuje on bowiem ceremonię religijną i jest prowadzony przez mistrza ceremonii. Przedstawimy Wam jakie są zalety i wady zawarcia takiego ślubu.
Pary, które decydują się na wzięcie ślubu bardzo często wybierają ceremonię ślubu humanistycznego. Jest ona coraz bardziej popularna i ma wielu zwolenników. Zanim zdecydujecie się na ślub humanistyczny warto zapoznać się z zaletami i wadami jakie niesie ze sobą taka forma zawarcia małżeństwa.
Zalet ślubu humanistycznego jest bardzo dużo. Po pierwsze, macie możliwość zorganizowania w pełni spersonalizowanego wydarzenia. Taka ceremonia opiera się na własnym tekście przysięgi, to Wy wybieracie kształt całej ceremonii i miejsce, w którym się odbędzie. Jako para młoda macie dużą dowolność w kształtowaniu całego przebiegu uroczystości. Ślubu humanistycznego udziela mistrz ceremonii związany z organizacjami humanistycznymi.
Ślub humanistyczny to dobry pomysł dla wszystkich par, które chcą zorganizować swój ślub w sposób nieszablonowy. Taka ceremonia jest ich własnym wydarzeniem, z przemyślaną przysięgą, ułożoną wcześniej i wygłoszoną prosto z serca. Jest to świetne rozwiązanie dla par nie związanych z żadnym kościołem, wyznaniem, a także dla par homoseksualnych. Ceremonia ta jest możliwa do przeprowadzenia bez względu na orientację seksualną Pary Młodej.
Wbrew pozorom ślub humanistyczny nie jest dla wszystkich. Małżeństwa humanistycznego nie może zawrzeć osoba nie mająca ukończonych osiemnastu lat. Wyjątkiem jest ważny powód i zgoda opiekunów prawnych, ale osoba wstępująca w związek musi mieć ukończone szesnaście lat, a z okoliczności musi wynikać, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
Związku nie może zawrzeć również osoba ubezwłasnowolniona całkowicie, dotknięta chorobą psychiczną albo niepełnosprawna intelektualnie, osoba już zamężna, krewni w linii prostej i rodzeństwo oraz przysposabiający i osoba przysposobiona.
Największą wadą ślubu humanistycznego jest fakt, że nie ma on skutków prawnych w przeciwieństwie do USA czy Norwegii, gdzie śluby humanistyczne są zalegalizowane. Oznacza to, że jest to ceremonia czysto symboliczna.
Jeśli chcemy, żeby nasze małżeństwo było legalne w oczach obwiązującego w naszym kraju prawa, niezbędne jest zawarcie także ślubu cywilnego w USC.
Ślub humanistyczny organizuje się wtedy, kiedy czujecie potrzebę osobistego i uczuciowego przeżywania tej jednej z najważniejszych chwil w życiu.
Jeśli marzycie o ślubie humanistycznym to skontaktujcie się z nami, z wielką radością przygotujemy Wasz wspaniały dzień :)